Jdi na obsah Jdi na menu
 


PES DOMÁCÍ

 Pes domácí (Canis lupus f. familiaris) je největší domestikovaná šelma a nejstarší domestikované zvíře vůbec, provázející člověka minimálně 14 tisíc let[1]. Obecně se předpokládá, že se jedná o zdomácnělého a umělým výběrem změněného vlka obecného. Celosvětová populace psů je odhadována na 500 miliónů,[2] přičemž toulavých a opuštěných psů je minimálně 370 miliónů,[2]nezisková organizace 600million odhaduje počet jen toulavých psů na světě právě na 600 miliónů zvířat.[3]

Úloha psa v lidské společnosti byla vždy rozmanitá, člověku je pomocníkem přilovu nebo při přehánění stád, zaujímá funkci strážce majetku, svého majitele a dalších domácích zvířat, používá se k přepravě nákladů, jako tažný nebo saňový pes, může být cvičen po použití v ozbrojených složkách či k asistenci hendikepovaným osobám. Zvláště v západní kultuře je nezastupitelná jeho funkce jako společníka člověka. Ve východní a jihovýchodní Asii a tradičně i v Evropě sloužil pes i jako potravinové zvíře, viz psí maso. Pes je také důležitýmlaboratorním zvířetem. V zemích třetího světa psi žijí v okolí domorodých vesnic psi obecně nazývaní páriové jen ve volném vztahu s lidmi. Pes dingo je domácím psem zdivočelým do té míry, že žije zcela nezávisle na člověku. Zdivočelí a toulaví psi jsou hygienickým problémem mnoha velkých měst, v přírodě je zdivočelý pes považovaný za škodnou, která ohrožuje divoká zvířata a dobytek. Tito psi jsou též rezervoárem vztekliny a v 99 % případů vztekliny u člověka nákaza pochází právě od toulavých psů[4]

V České republice jsou chovány přibližně 1 až 2 miliony psů.[5] Chov psů je na celostátní úrovni upravován zákonem na ochranu zvířat proti týráníveterinárním amysliveckým zákonem. Místní vyhlášky pak upravují konkrétní podmínky týkající se držení psů, jejich pohybu na veřejných prostranstvích a poplatků ze psů. Celostátní evidence psů neexistuje, evidován je pouze počet lovecky upotřebitelných psů podle mysliveckého zákona – 30 624 kusů k 31.12.2006[6] a dále plemenné knihy evidují počty zapsaných štěňat s průkazem původu.

Během dlouhého soužití psa a člověka bylo vyšlechtěno nespočet plemenrozdílné velikosti, proporcí, délky a struktury srsti i povahy. V současnostiMezinárodní kynologická federace uznává 343 plemen,[7] a mnoho dalších uznáno není. Kynologie a chov psů je v České republice jsou řízenyČeskomoravskou kynologickou unií, která zastupuje Českou republiku v Mezinárodní kynologické federaci FCI, a minoritně též Českomoravskou kynologickou federací, která spadá pod United Kennel Clubs international (UCI).

Vzhled psa

 

Zatímco vnitřní anatomie je u všech psů víceméně stejná, vzhledem a vnějšími znaky se jednotlivá plemena výrazně liší. Popis exteriéru ideálního jedince konkrétního plemene je zaznamenán ve standardu plemene, přičemž v České republice se psi s průkazem původuposuzují především podle standardů Mezinárodní kynologické federace, FCI.

Při popisu exteriéru psa je prvotní informací výška psa v kohoutku: pod 35 cm hovoříme o malých psech, mezi 35 až 50 cm se jedná o psy střední, psi s kohoutkovou výškou mezi 50-80 cm jsou velcí a nad 80 cm kohoutkové výšky dorůstají obří plemena. Dalším exteriérovým znakem je tělesný rámec psa, tzn. poměr mezi délkou těla a kohoutkovou výškou, ten může být buď čtvercový nebo obdélníkový.

Popis exteriéru psa:
1) 
Stop
2) 
morda
3) 
krk - hrdlo
4) 
plece, lopatka
5) 
loket
6) 
hrudní končetina
7) 
záď
8) 
stehno
9) 
hlezno
10) 
pánevní končetiny
11) 
kohoutek
12) 
koleno
13) 
tlapy
14) 
ocas

Chování psa

 

Chování dospělého psa je zčásti dáno jeho geneticky danými vlastnostmi, jako je typ nervové soustavy, temperament a instinkty, které jsou dále modifikovány během socializace a učením. Pes je mentálně zhruba na úrovni dvou až dvouapůlletého dítěte[74], do určité míry je schopen řídit se racionálním plánem nezávislým na vrozených vzorcích chování a vykazují znaky elementární rozumové činnosti[75].

Chování je také to, čím se domácí pes nejvíce odlišuje od vlka, a to v důsledku domestikace a s ní spojenou dlouhodobou selekci na určitý typ chování. Pes v tomto směru vykazuje silné znaky neotenie, což se stav, kdy vzorce chování mláďat, v tomto případě vlčat, přetrvávají až do dospělosti. Psi, na rozdíl od dospívajících vlků, nemají tendenci opouštět svou smečku, ani přebírat vedení smečky stávající, jsou mnohem méně dominantní, a jejich lovecké pudy jsou do jisté míry potlačeny a modifikovány.

Typy vyšší nervové činnosti.

 

Plemena psů

Rhodéský ridgeback

West highdland teriér

Labradorský retrívr

Skotský teriér

Bernský salašnický pes

Německý ovčák

Jezevčík

Čau čau

Dalmatin

Ohař

Kolie

Zlatý retrívr

Boxer

Trpasličí špic

Yorkshire teriér

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:

(., 16. 1. 2019 10:13)

!

video

(pes domácí, 11. 1. 2013 20:32)

je to tvůj pes?jinak je to video je porušování autorských práv?

Re: video

(video, 23. 1. 2013 18:51)

dívala jsem se na youtube video je z youtube

ilyvnxc,

(fvqahefvxby casm, 5. 12. 2012 17:22)

na uvodu máš dobré video ale křeček džungarsky to bych teda upravila

Re: ilyvnxc,

(Tvůrce stránky, 23. 12. 2012 19:14)

Já to nějak zkusím :-l

Zápisy

(bicwvc, 1. 1. 2013 21:05)

moc zdlouhavé zápisy a zkopírované z Wikipedie bylo by lepší kdybys napsal/a i něco z hlavy a ne jen nadpis